Historie střediska

Historie střediska ŠIPKA

24. února 1935 nastoupil na palubě lodi „SKAUT“ 8. chlapecký oddíl a přijal symbolický název „ŠIPKA“. 14. června se připojil 22. oddíl a 19. června bylo spojení oddílů do střediska vyhlášeno na Svojsíkově hradišti na Strahově u prvního táborového ohně. Prvním vůdcem střediska se stal Dr. Karel Skála – Čil.

„Šipka“ se postupně stala jedním z nejvýznamnějších skautských středisek v Praze. I po dobu 2. světové války pokračovala „Šipka“ v činnosti. Po zákazu Junáka přešla v březnu 1942 do vodáckého odboru KČT v Braníku a přijala symbolický název „LUK“. Skauti ze „Šipky“ obnovili svou činnost ihned po válce. Náš dívčí oddíl v té době vedla Dagmar Skálová – Rakša. Rakša s Čilem se roku 1949 pokusli o realizace puče ještě s mnohými skauty z Prahy 6.

Po zrušení Junáka oddíly střediska dál pokračovaly v činnosti, jako oddíly mládeže v Sokole, později v městské stanici mladých turistů, Svazarmu a TJ Praga (v té době je členem vodáckého oddílu i pozdější prezident Václav Havel – Chrobák).

V roce 1968 středisko obnovuje opět svou skautskou činnost. Znovu je vede Dr. Skála – Čil.

Po zrušení Junáka v roce 1970 oddíly „Šipky“ pokračovaly jako turistické oddíly v TJ AZKG a Svazarmu Praha 6.

Po listopadu 1989 „Šipka“ vystoupila opět z ilegality a zahájila skautskou činnost v Junáku – svazu skautů a skautek ČR.

Letos slavíme již 85 let našeho střediska.